Блиска заштита VIP лица

24/04/2015

Агенција за школовање и стручно усавршавање кадрова организовала је у периоду 20.-24.4.2015.г., у сарадњи са ICITAP-ом, обуку "Блиска заштита VIP лица" коју је, са циљем образовања и усавршавања полицијских службеника у БиХ у домену осигурања и непосредне заштите штићених лица, водио инструктор мр.сц.Златко Моратић-Шећер.
Обука је организована за полицијска службенике SIPA-е, ГП БиХ, ДКПТ, МУП-а ХНК и државне службенике AEPTM-а, а базирала се на практичне вjежбе: напад на VIP лица и реакција тима за блиску заштиту, формација заштитног тима код пратње пјешке (дијамант формација), долазак и одлазак са осигуране локације возилима, моторизована - ескорт пратња, напад на VIP лица приликом кретања возила и реакција тима, организовање осигурања лица од посебне важности, осигурање VIP лица у резиденцији и на послу, коришћење и употреба специјалистичке опреме, пружање прве помоћи приликом напада на VIP лицe, те гађање.
Задњег дана обуке, полазници су демонстрирали научено изводећи завршне вjежбе у присуству бројних званичника ICITAP-а, SIPA-е, ДКПТ-а, ГП БиХ, AEPTM-а, кантоналних министарстава, те заинтересованих појединаца који раде на пословима блиске заштите VIP лица. Представник ICITAP-а Laddie Hancock изразио је задовољство виђеним на полигону за ситуацијску наставу Агенције, те најавио да ће сљедећа слична обука бити изведена за два мjесеца.