U AEPTM promocija i prisega 34 mlađa inspektora MUP-a HNK
21/08/2025
U Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova danas je osnovnu policijsku obuku II nivoa završilo 34 kadeta Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona. Na prigodnoj svečanosti, kadetima je certifikate o sticanju čina mlađeg inspektora uručio direktor Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova Marko Vujević, nakon čega su – pred ministrom unutrašnjih poslova HNK Marijom Marićem i komesarom policije Robertom Perićem, te uzvanicima iz sektora bezbjednosti BiH, rodbinom i prijateljima – prisegnuli da će se u svom radu pridržavati Ustava i zakona BiH, te da će sve obaveze i dužnosti policijskog službenika obavljati savjesno i odgovorno. Početak njihovog stupanja u policijsku službu najavljen je za 1. septembar ove godine.
Na početku svečanosti kadetima su čestitali direktor Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova Marko Vujević, komesar policije MUP-a HNK Robert Perić, ministar unutrašnjih poslova HNK Marijo Marić i savjetnik zamjenika ministra sigurnosti BiH Vedran Knezović.
Direktor Vujević je tom prilikom istakao da su kadeti odabrali odgovoran i častan posao policijskog službenika, te da je ovaj dan prekretnica u njihovim životima jer slijedi suočavanje s konkretnim zadacima kroz koje će, uz mentorstvo starijih kolega, primijeniti sva znanja i vještine stečene tokom obuke. „Vjerujem da ćete svojim odgovornim radom ojačati operativnost MUP-a i time doprinijeti sigurnosti, kako kantona, tako i cijele BiH. Trebate učiti od starijih kolega, ali i pokazati inovativnost. Bitno je naglasiti da ovim činom nije prestalo vaše školovanje. Kroz razne oblike stručnih i specijalističkih edukacija radit ćete na usavršavanju svojih kompetencija, što je nužnost imajući u vidu sigurnosne izazove koji se iz dana u dan usložnjavaju“ – naglasio je Vujević.
Komesar policije MUP-a HNK Robert Perić podsjetio je kako je ovo druga generacija kadeta koja je osnovnu obuku završila u Agenciji. „Vaša prisutnost na ovom važnom događaju znak je podrške, ponosa i zajedništva, a nadasve priznanje za trud, odricanje i predanost koje su naši kadeti pokazali tokom školovanja“ – kazao je Perić obraćajući se prisutnim gostima, rodbini i prijateljima kadeta. Posebno se zahvalio osoblju Agencije i zaposlenicima MUP-a HNK koji su učestvovali u procesu obrazovanja novih kadrova, bez čije podrške i stručnog vodstva napredak i uspjeh kadeta ne bi bio moguć.
„Nije jednostavno biti policijski službenik, a još manje ponijeti čin mlađeg inspektora. Ova zadaća nosi posebnu odgovornost i čast, ali i izazove koji zahtijevaju hrabrost, stručnost i profesionalno ponašanje u svakoj situaciji. Danas, kada ste na početku svoje karijere, postajete dio veće policijske porodice, spremni služiti svojoj zajednici i štititi sigurnost svih građana. Vaša prisega nije samo formalni čin. Ona je obaveza na koju ćete se oslanjati tokom svih godina rada. Svaka odluka koju donesete, svaki postupak i intervencija bit će ogledalo vašeg znanja, integriteta i savjesti. Zakon vam daje autoritet, ali vaša najveća snaga proizlazi iz poštovanja i predanosti s kojom ćete pristupati svakom izazovu“ – poručio je Perić kadetima, naglašavajući i potrebu kontinuiranog učenja i razvijanja vještina u skladu sa sve složenijim sigurnosnim prijetnjama, tehnološkim napretkom i promjenama u društvu.
Čestitke kadetima i njihovim porodicama, koje su bile podrška u cijelom procesu školovanja, uputio je i ministar unutrašnjih poslova HNK Marijo Marić. On je zahvalio i zaposlenicima Agencije, istakavši vrijednost rada nastavnog osoblja kao temelja bez kojeg nema razvoja policijskih službenika ni policijskog sistema.
„Danas imamo 34 razloga da budemo sretni, kada govorimo da naš MUP prolazi izazovna vremena. S konkursom koji ćemo uskoro raspisati, u periodu od nepune dvije godine postići ćemo brojku od otprilike 500 prijema novih policijskih službenika u naš MUP. To je pokazatelj da sistem ide naprijed. Dio sam tog sistema, u sistem vjerujem – u sistem koji se može uspostaviti, graditi, njegovati i štititi. Upravo ovi mladi školovani ljudi, njih 34, dobijaju tu zadaću. Njima se obraćam kad kažem da je sistem tu da štiti njih, a zauzvrat su oni ti koji će štititi sistem, i to stalnim radom, učenjem i svim onim vrijednostima koje nose u sebi. Pogrešno je misliti da se autoritet dobiva pozicijom, morate ga steći svojim primjerom“ – naglasio je Marić.
U ime Ministarstva bezbjednosti BiH kadetima se obratio savjetnik zamjenika ministra Vedran Knezović, koji im je poručio da sticanjem čina mlađeg inspektora ulaze u zahtjevnu, ali časnu službu. „Neka vas uvijek vodi profesionalnost, integritet i poštivanje ljudskog dostojanstva. Zahvaljujem svima koji su učestvovali u vašem obrazovanju, a vama, dragi kadeti, želim uspješnu karijeru i da budete primjer policijskog službenika kakvog naše društvo zaslužuje“ – poručio je Knezović.
Nastavni plan i program temeljne policijske obuke kadeta MUP-a HNK – drugi nivo, realizovan je u trajanju od četiri mjeseca (918 nastavnih i radnih sati), podijeljenih u tri faze: teorijska nastava s praktičnim vježbama, praktična obuka u organizacionim jedinicama MUP-a i završni ispiti. Prva faza obuhvata teorijsku i praktičnu obradu 16 predmeta: policijski poslovi i ovlaštenja, rukovanje naoružanjem i vještina gađanja, kriminalistička taktika, tehnika i metodika, menadžment u policiji, bezbjednost saobraćaja, specijalno tjelesno obrazovanje i prva pomoć, psihologija, ustavno uređenje i sistem državne uprave, krivično, prekršajno i krivično-procesno pravo, ljudska prava, informatika i komunikacije i engleski jezik. Program praktične obuke razvijen je i provodi se tako da se kadeti osposobe i motivišu za profesionalan rad u policiji. S tim ciljem zadatak je osigurati dosljednu, standardizovanu obuku za sve polaznike, omogućiti dodatnu obuku u oblastima gdje su uočeni nedostaci, poboljšati proces praćenja aktivnosti polaznika, te uspostaviti sistem ocjenjivanja koji je valjan i relevantan, i koji koristi standardizovan pristup u dokumentovanju rada polaznika.
Opći uspjeh ove generacije kadeta je odličan, a Nastavničko vijeće Agencije proglasilo je kadetom generacije Vladu Sedlarika, koji je kazao: „Od početka smo svjesni značenja i težine policijskog poziva, te kolika je odgovornost nositi policijsku uniformu, jer društvo u policijskom službeniku ne gleda samo pojedinca, nego cijeli policijski sistem. Bez obzira na prepreke koje nas čekaju, u ime naše generacije obećavam da ćemo učiniti sve da zaštitimo živote naših građana, njihovu imovinu, te da ćemo raditi na čast i ugled našeg ministarstva i našeg kantona.“


























